Kto to jest ministrant?

- Ministrant jest POMOCNIKIEM przy sprawowaniu Mszy świętej i podczas innych nabożeństw liturgicznych. Nazwa pochodzi od ministrare" znaczy "służyć". Służymy Bogu, kiedy przyczyniamy się do tego, aby liturgia była piękna. Ministrant usługuje księdzu, gdy przygotowany jest ołtarz i dary ofiarne potrzebne do ofiary Mszy świętej. Pomaga również po zakończeniu Mszy świętej.

- Ministrant jest tym, który NIESIE ZNAKI. Ministrant niesie pewne określone przedmioty, które dla liturgii są niezbędne i dla liturgii mają szczególnie ważne znaczenie. Te znaki mają ludziom wierzącym coś przedstawiać i wskazywać na inną rzeczywistość.

- Ministrant powinien sam BYĆ ZNAKIEM.  Ministrant przez służenie wskazuje, że każde nabożeństwo liturgiczne sprawowanie w kościele, jest nie tylko sprawą kapłana, lecz sprawą całej parafii i wszystkich wiernych! Ministrant przez swoje służenie pokazuje, że "uczestniczyć w liturgii" nie znaczy tak jak w kinie, albo przed telewizorem tylko słuchać czy oglądać!

"Uczestniczyć w liturgii" to znaczy także współdziałać i współtworzyć ją, czynnie się w niej angażując!

Obecnie wspólnota liczy ok. 45 osób. Łączy uczniów szkół podstawowych i średnich oraz studentów.

Liturgiczna Służba Ołtarza aktywnie bierze udział w życiu duchowym parafii. Przez cały rok służą podczas Mszy Świętej w dni powszednie, w niedziele, a także podczas nabożeństw. To do ich obowiązków należy przygotowanie ceremonii liturgicznych: pasterki, Triduum Paschalnego, pierwszej komunii św., bierzmowania, Bożego Ciała i odpustu parafialnego.